Pracodawcy sprawdzą szczepienie pracownika? Jest projekt nowych uprawnień

Projekt ustawy pozwalający pracodawcy na weryfikację tego, który z pracowników jest zaszczepiony przeciw COVID-19 przygotowała grupa posłów PiS.


Projekt ws. weryfikacji szczepień pracowników może być procedowany w Sejmie już na początku grudnia – taką informację przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. Kolejne posiedzenie Sejmu planowane jest na 1-2 grudnia.

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik, którzy pracowali na przygotowaniem projektu, poinformowali, że pod dokumentem zebrano wymaganą liczbę podpisów i teraz trafi on do Sejmu. Poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie nim, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Z kolei zdaniem rzecznika rządu Piotra Müllera “to są rozwiązania, które naprawdę nie są wcale tak daleko idące, jakby niektórzy przeciwnicy wskazywali”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do proponowanych zapisów, ocenił, że projekt równorzędnie traktuje zaszczepienie przeciw COVID-19, test na obecność koronawirusa i status ozdrowieńca. “Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem” – napisał szef MZ na Twitterze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts