Standardy sanitarne zamiast zakazów

Ramowe standardy sanitarne pozwolą przedsiębiorstwom i całym branżom na lepsze dopasowanie do trudnych warunków pandemicznych – uważają eksperci.
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Komisja Pracy Business Centre Club nie ma wątpliwości, że nadal potrzebne jest opracowanie i wdrożenie specjalnych ramowych standardów sanitarnych dla przedsiębiorstw i całych branż na czas obowiązywania stanu pandemii COVID-19. Dzięki temu nie byłoby konieczności wygaszania aktywności ekonomicznej.

Eksperci zrzeszeni w Komisji Pracy BCC oceniają, że kolejne obostrzenia są niespójne i prowadzą do absurdów. Przyjęte obecnie rozwiązania mają charakter doraźny i fragmentaryczny. Rysuje się wyraźny podział na branże/przedsiębiorstwa bardziej wrażliwe na skutki pandemii i te, których odporność jest większa. Gospodarki nie można traktować w sposób selektywny. Gospodarka to złożony struktura powiązanych ze sobą branż, przedsiębiorstw i instytucji, a nie mozaika izolowanych podmiotów.

Kiedy ograniczenia i obostrzenia wpływają na osłabienie kondycji jednej branży czy konkretnego przedsiębiorstwa, można się spodziewać, że jak „wirus” osłabienie to dotknie kolejne firmy i branże. Dlatego potrzebne są rozwiązania, które obejmą całą gospodarkę oraz nie będą miały charakteru obostrzeń i ograniczeń, które, bez względu jak zostaną nazwane oznaczają częściowe lub całkowite zamknięcie gospodarki.

Branże/przedsiębiorstwa, które są „motorem” gospodarki muszą pozostać aktywne. Zamiast ograniczeń i obostrzeń, Komisja Pracy BCC proponuje opracowanie pakietu „ramowych standardów higieny”, opracowanych pod kątem specyfiki branż/przedsiębiorstw. Dostosowanie się do tych rozwiązań będzie chronić klientów i pracowników, jednocześnie stanowić warunek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki.

Wprowadzenie standardów spełni wymogi ekonomicznej efektywności i pozwoli jednocześnie zachować równość uczestniczących w życiu ekonomicznym podmiotów, przejrzystość reguł oraz będzie wyrazem troski o dobro wspólne w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Standardy pozwolą uporządkować i zunifikować sposoby postępowania przedsiębiorstw i tym samym stworzą barierę dla niezgodnych ze standardami praktyk.

Idea „ramowych standardów higieny” jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, wyrażonymi w dokumencie Coronavirus disease (COVID 19). Health and safety in the workplace oraz rekomendacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy, zawartymi w komunikacie Prevention and Mitigation of COVID-19.Podobne rozwiązania zaczynają być standardem w wielu krajach (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Nowa Zelandia), gdzie zamiast o obostrzeniach mówi się raczej o wytycznych.

Apel Komisji Pracy BCC

Autorzy: dr Rafał Towalski, Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie, członek Komisji Pracy BCC i Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, członkini Komisji Pracy BCC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts