Apel o zmiany w II etapie szczepień

Wśród grup zawodowych, szczepionych przeciwko Covid-19 w II etapie, mogliby znaleźć się pracownicy ochrony.
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Pismo w sprawie szybszego szczepienia pracowników ochrony skierowano do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Apel skierowali Business Centre Club razem z Polskim Związkiem Pracodawców „Ochrona”.

Według harmonogramu Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 w II etapie szczepione będą osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

Eksperci, którzy wystosowali apel do resortu zdrowia zwracają uwagę, że pracownicy ochrony osób i mienia to grupa zaangażowana w wykonywanie zadań zmierzających do zapewnienia funkcjonalności, ciągłości działań i integralności przedsiębiorstw, w tym infrastruktury krytycznej, w celu zapobiegania potencjalnym zagrożeniom oraz ryzykom. Pracownicy ochrony osób i mienia nie tylko podejmują czynności mające na celu ograniczenie i neutralizację skutków pojawiających się zagrożeń, ale zapewniają także prawidłowe funkcjonowanie takich obiektów, jak sądy, szpitale, szkoły, banki, budynki administracji publicznej czy przedsiębiorstwa zaopatrujące w żywność, energię, surowce energetyczne, paliwa.

Jednocześnie, zdaniem BCC oraz PZP „Ochrona”, grupa ta jest wyeksponowana na częste i bezpośrednie kontakty społeczne. Pracownicy ochrony dóbr i mienia niejednokrotnie pełnią rolę pierwszego kontaktu we wstępnej weryfikacji parametrów zdrowotnych pracowników, interesantów, pacjentów lub klientów przedsiębiorstw – dokonują pomiaru temperatury, zbierają ankiety medyczne, zapobiegają rozprzestrzenianiu się choroby poprzez dbanie o dystans społeczny i dezynfekcję.

Więcej o apelu można przeczytać na stronie BCC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts