Raport Business Centre Club:

Zatrudnianie cudzoziemców – jakich zmian oczekują firmy w czasie epidemii COVID-19?

Pandemia COVID-19 pogłębiła problemy związane z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce. Sytuację utrudniło nie tylko pogorszenie kondycji gospodarki, ale także bariery prawne związane z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców. Problemy zostały nieco złagodzone poprzez wdrożenie nowych przepisów, ale przedsiębiorcy wskazują, że konieczne będzie dokonanie kolejnych zmian w prawie.

raport-BCC-zatrudnianie-cudzoziemcow-jakich-zmian-oczekuja-firmy-w-czasie-epidemii-covid-19

Pandemia COVID-19 doprowadziła do spadku zapotrzebowania na pracę świadczoną przez cudzoziemców. Taką opinię wyraziło 52% respondentów, którzy wzięli udział w badaniu „Zatrudnianie cudzoziemców – jakich zmian oczekują firmy w czasie epidemii COVID-19?” przeprowadzonym przez Business Centre Club. Pomimo to większość przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie cudzoziemców po zakończeniu obecnego kryzysu. Istnieją jednak bariery prawne i organizacyjne, które realizację takich zamierzeń utrudniały jeszcze przed pojawieniem się pandemii.

zatrudnianie-cudzoziemcow-jakich-zmian-oczekuja-firmy-w-czasie-epidemii-covid-19Przeszkody są podobne dla wszystkich firm, niezależnie od rozmiaru i profilu działalności. Największe problemy stanowią długi okres oczekiwania na załatwienie procedur (93%), komunikacja z urzędami (89%), szybko zmieniające się przepisy (80%) i proceder nielegalnego zatrudniania cudzoziemców (71%). Wśród innych barier znajdują się m.in. konieczność przeprowadzania testu rynku pracy oraz szereg utrudnień związanych z pandemią, takich jak np. wymóg odbywania kwarantanny przez pracowników zza granicy.

Zaledwie 6% respondentów za wystarczające uznało obecne przepisy dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w czasie pandemii. W tej sytuacji konieczne jest wdrożenie nowych rozwiązań, które poprawią sytuację także w okresie pokryzysowym. Na liście pożądanych zmian są m.in. możliwość zmiany warunków zatrudnienia bez modyfikowania treści dokumentów legalizujących pracę, wydłużenie czasu, w jakim cudzoziemiec mógłby pracować na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy czy stworzenie systemu przekwalifikowania. Rozwiązania tego typu, jako przydatne, ocenia ponad 90% przedsiębiorców.


Joanna Torbé – autor raportu

Adwokat, zajmuje się zagadnieniami związanymi z prawem pracy nie tylko krajowym, ale również zagranicznym oraz badaniami rynku pracy. Jest ekspertem BCC ds. prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców i ubezpieczeń społecznych. Pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Roboczego ds. Legalizacji Pobytu i Zatrudniania Cudzoziemców przy Rzeczniku MiŚP.