Raport Business Centre Club: Postawa pracowników wobec zatrudniania osób w wieku przed- i emerytalnym

Raport Business Centre Club:

Postawa pracowników wobec zatrudniania osób w wieku przed- i emerytalnym

Prognozy demograficzne pokazują, że ok. 2050 roku osoby starsze niż 55-letnie będą stanowić prawie połowę populacji Polski. Trend w tym kierunku jest już wyraźnie widoczny. Z jednej strony wymusza to na pracodawcach wzmocnienie działań dostosowujących warunki zatrudnienia do potrzeb osób w starszym wieku, a z drugiej strony – dla samych pracowników oznacza to zwiększającą się z każdym rokiem presję na pozostawanie dłużej na rynku pracy.

Obecnie w polskiej gospodarce coraz dotkliwiej daje się odczuć brak wykwalifikowanych pracowników.
Pracodawcy mają świadomość, że zmiany demograficzne będą miały rosnący wpływ na sposób i wyniki funkcjonowania zakładów pracy. Wiele wskazuje na to, że przewagę konkurencyjną zyskają ci, którzy najwcześniej przystosują swoje strategie i procedury do nadchodzących wyzwań.

Konkurencyjność firm, oprócz innych ważnych czynników, takich jak automatyzacja i robotyzacja, będzie w dużym stopniu zależała od efektywnego wykorzystania potencjału starszych pracowników, m. in poprzez zwiększenie ich udziału w zatrudnieniu. Jednak pomimo tego, że w polskim systemie emerytalnym dłuższy staż pracy oznacza wyższą emeryturę, to w dalszym ciągu wiele osób decyduje się na zakończenie aktywności zawodowej zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego, a niewielu starszych pracowników wykazuje skłonność do przedłużenia swojego zatrudnienia poza ustawowy wiek emerytalny.


Witold Michałek – autor raportu

Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu

Zobacz inne raporty