Raport Business Centre Club: Nastawienie pracodawców do szczepienia pracowników przeciw COVID-19

Raport Business Centre Club:

Nastawienie pracodawców do szczepienia pracowników przeciw COVID-19

Pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na całą gospodarkę i społeczeństwo. Jej rozwój i przebieg ograniczył funkcjonowanie wielu branż oraz wprowadził liczne restrykcje dotyczące działalności handlowej i usługowej. Obecnie, do szczepień mogą przystąpić wszyscy chętni bez względu na wiek i rodzaj zatrudnienia. Jednak nastawienie Polaków do szczepień przeciwko koronawirusowi nie wskazuje na możliwość osiągnięcia populacyjnej odporności.

Polski rząd nie jest skłonny do wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19. Pracodawcy mogą zachęcać i prowadzić akcje informacyjne nt. szczepień w swoich zakładach pracy, jednak w związku z tym, że w prawie pracy nie ma przepisu zobowiązującego pracownika do zaszczepienia się przeciwko COVID-19, odmowa szczepienia nie jest naruszeniem obowiązków pracowniczych. Już dziś niemal pewne jest, że pandemia nie wygasza się, a tylko na chwilę dała nam trochę oddechu.

Niniejszy raport pokazuje jaki dzisiaj – po ponad dwóch latach funkcjonowania w warunkach pandemii – jest stosunek pracodawców do szczepień swoich pracowników. Dyskusja nt. obowiązku szczepień oraz prawa pracodawców do weryfikacji szczepień wśród pracowników rozpoczęła się wraz z uruchamianiem programu szczepień przeciwko COVID-19 na przełomie 2020 i 2021 roku. Początkowa euforia związana z opracowaniem szczepionek, ich niedostępność od razu dla całej populacji, ze względu na proces zakupów oraz możliwości organizacji i realizacji przez system opieki zdrowotnej,
tworzyły ogólne wrażenie, że każdy chce się zaszczepić – brakuje tylko możliwości dla wszystkich
w jednym czasie.


Emil Muciński – autor raportu

Specjalizuje się w tematyce gospodarczej, komunikacji i public relations. Posiada doświadczenie w planowaniu strategii komunikacyjnej i lobbingowej, zarządzaniu projektami, tworzeniu analiz gospodarczych, materiałów prasowych oraz badań ankietowych. Od 10 lat prowadzi własną działalność gospodarczą.

Koordynator merytoryczny w projektach: „Wzmocnienie potencjału ekspertów ZP BCC”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz „Lepsze Prawo”, realizowanego przez Związek Pracodawców BCC w ramach działania Usprawnienie procesu stanowienia prawa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, realizowanego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów; ekspert ds. komunikacji w projekcie „Branżowi Liderzy Zmian” realizowanego ze środków EFS w ramach poddziałania 2.1.2 PO Kapitał Ludzki.

Zobacz inne raporty